Pireneje ONLINE, Góry i Pireneje, W każdych górach, Zachowanie | jak zachowywać się w górach, zasady, ekologia, bezpieczeństwo, pomoc, wzywanie pomocy
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Zachowanie

Część świata, której poświęcona jest ta strona, podobnie jak każde inne dzikie góry, to jedno z ostatnich miejsc nie odmienionych jeszcze zupełnie ręką ludzką. Zrób wszystko, aby fakt twojego pobytu w górach w jak najmniejszym stopniu wpływał na tamtejsze środowisko naturalne, naturę nieożywioną, florę i faunę. Dbaj także o to, co zbudował człowkiek i co już istnieje. A także nie stwarzaj zagrożenia dla innych turystów.

Poniżej prezentuję listę reguł, których łamanie może nie spodobać się ani lokalnym mieszkańcom, ani prawdziwym turystom, a przede wszystkim samym górom. To tylko pojedyncze prozpozycje autorów przewodników, ekologów, turystów. Ich ślepe przestrzeganie nie jest konieczne i nie zawsze możliwe. Warto jednak mieć je na uwadze.

Wszystko, co zostanie wniesione w góry musi zostać: zjedzone, spalone (w drodze wyjątku), albo zniesione w dół. Nie zostawiaj żadnych śmieci, nawet organicznych. Resztki żywności mogą ulegać rozkładowi przez kilkanaście miesięcy, folie aluminiowe i torby plastykowe to już kilkanaście lat, puszki po napojach kilkadziesiąt, a solidniejsze elementy metalowe - kilkaset! Nie zostawiaj śmieci przy, ani w schroniskach darmowych (w przypadku schronisk płatnych ich właściciele i tak raczej się na to nie godzą), ale znoś je do okolicznych wiosek. Zużyty papier toaletowy raczej spal, niż zostaw na miejscu. Zakop fekalia, lub przykryj darnią. Nie załatwiaj się w odległości mniejszej niż 20 m od zbiorników wodnych i źródeł. W miarę możliwości, załatwiaj wszelkie potrzeby w schroniskach.
Nie zanieczyszczaj wody. Robiąc pranie, zużytą wodę wylewaj co najmniej 20 m od zbiorników wodnych po to, by mogła zostać przefiltrowana przed powrotem do obiegu. Jeśli jest to możliwe, podobnie postępuj w przypadku mycia się. Używaj środków czystości przyjaznych dla środowiska.
Jeżeli nie kłóci się to z charakterem wyprawy, pozostawaj na wytyczonej ścieżce (szlaku). Nie przyczyniaj się też do niepotrzebnego powstawania kilku ścieżek w obrębie jednego szlaku.
Nie dokarmiaj dziko żyjących zwierząt.
Pozostaw naturę nietkniętą. Nie zbieraj kwiatów, czy innych roślin. Kamieni też, jeżeli nie musisz.
Dbaj o schroniska darmowe, szlaki, oznaczenia, słowem wszelką istniejącą już infrastrukturę.
Zachowuj się w miarę cicho. Niemile widziane są magnetofony, czy też włączone i dzwoniące ciągle telefony komórkowe.
Rób wszystko, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych turystów. Szczególnie w wyższych partiach i na wysoko położonych szlakach możesz nie być sam. Każdy rzucony kamień, czy brak ostrożności może spowodować tragedię.
I tak dalej, i tak dalej...

Poza parkami Rejony nie objęte parkami narodowymi i rezerwatami nie są w stanie skutecznie bronić się przed śmieceniem, hałasem, niszczeniem schronisk, itp. Spróbuj swój pobyt w górach uczynić możliwie nieszkodliwym, a ingerencję w środowisko naturalne możliwie zmniejszyć (jeżeli trzeba - postaw to sobie za punkt honoru). Gwarantuję, że tym większa będzie satysfakcja z takiego pobytu.

Piotrek Karaś

Nowość w serwisie
Ciekawostka! Fantastycznie wykonana mapa Pirenejów z 1896 roku w wysokiej rozdzielczości. [więcej...]
Czy wiesz, że...
Pireneje skrywają kilkaset, jeżeli nie tysięcy schronisk. Wiele z nich, to schroniska darmowe, zarówno chaty pasterskie, jak i specjalnie przygotowane dla turystów budynki. Są także wysokogórskie "puszki", opuszczone wsie, kamienne chaty. Pod względem noclegów to najtańsze góry w Europie.
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ