Pireneje ONLINE, Informacje praktyczne, Na szlaku, Inne, Języki | porozumiewianie się, kataloński, francuski, hiszpański, angielski
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Sonda
Poprzednio zadaliśmy pytanie: Dla jakich dyscyplin lub form aktywności Pireneje nadają się Twoim zdaniem najbardziej?
Turystyka, trekking
liczba głosów: 216 [41%]
Wspinaczka letnia i zimowa
liczba głosów: 91 [17%]
Sporty powietrzne
liczba głosów: 73 [14%]
Rower górski, kolarstwo
liczba głosów: 77 [15%]
Ekstremalne sporty wodne
liczba głosów: 71 [13%]
[więcej...]
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Języki

Tylko osoby znające język francuski, hiszpański bądź kataloński, nie będą miały żadnych problemów z dogadaniem się w Pirenejach. Pozostali muszą liczyć na szczęście i powinni być przygotowani na różne przygody językowe.

We Francji zaobserwowałem bardzo ciekawe zjawisko. Mianowicie: Francuzi, zapytani "Do you speak English?", w 90% przypadków odpowiadają "Yes, a little!", po czym w najlepszym razie posługują się bardzo łamaną i ledwo rozumianą angielszczyzną, a większość z nich szybko przełącza się na swój język ojczysty (wtrącając sporadycznie jakieś angielskie słowo). Pozostałe 10% odpowiada "no, not really" lub "not too good", po czym dość płynnie można sobie z nimi w języku angielskim porozmawiać. Sytuacja w Hiszpanii i Andorze jest zdecydowanie lepsza.

Język francuski bardzo niechętnie poddaje się wpływom innych języków. Przejawia się to między innymi w tym, iż posiada on odpowiedniki nawet najbardziej uniwersalnie używanych na świecie słów związanych z technologią, czy komputerami. Powszechnie wiadomo jest, że Francuzi nie lubią wszystkiego, co brytyjskie, a jednocześnie są strasznie dumni ze swojego języka i kraju. Choć to stereotyp, to bardzo prawdziwy i łatwo namacalny.

Przykład? Niemiecki kierowca ciężarówki, z biegłą znajomością języka angielskiego i podstawową hiszpańskiego, gubi się w Lyon. Zatrzymuje się przy drodze, i w pośpiechu pyta przechodnia:
- Do you speak English?
- No!
- Sprechen Sie Deutsch?
Kiwanie głową.
- Habla usted ingles?
- No!
Kierowca zaczyna wymieniać nazwę firmy, której szuka. Odpowiedź otrzymuje po angielsku:
- No, I don't know where it is.
- So you speak English?
- Yes, but in France we speak French...

Nie martwcie się. Zazwyczaj można się jakoś dogadać, a z prób dogadania się najczęściej wynikają ciekawe znajomości i niezapomniane chwile.

Piotrek Karaś

Języki

Język angielski nie jest powszechnie znany i właściwie tylko w większych miastach, najlepiej na wybrzeżu, można się w nim bez większych problemów porozumieć. W górach i miasteczkach obowiązującymi językami są hiszpański i francuski. Ludzie jednak na ogół są cierpliwi i dogadanie się w uniwersalnym języku migowym nie powinno sprawiać problemów.

David de Rosier

Nowość w serwisie
Relacja i zdjęcia z wyprawy Kamila i Marcina w 2004 roku. [więcej...]
Czy wiesz, że...
Pireneje zdają się bronić przed cywilizacją lepiej, niż inne góry Europy. Najczęściej pozostają w cieniu potężniejszych Alp, także pod wzlgędem ilości turystów i inwestycji. Tłoki na szlaku należą dzięki temu do rzadkości.
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ