Pireneje ONLINE, Informacje praktyczne, Na szlaku, Noclegi, Schroniska | schroniska górskie, Refuges et Cabanes des Pyrénées, refuge, refugio, challet, chata, schron
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Sonda
Poprzednio zadaliśmy pytanie: Dla jakich dyscyplin lub form aktywności Pireneje nadają się Twoim zdaniem najbardziej?
Turystyka, trekking
liczba głosów: 216 [41%]
Wspinaczka letnia i zimowa
liczba głosów: 91 [17%]
Sporty powietrzne
liczba głosów: 73 [14%]
Rower górski, kolarstwo
liczba głosów: 77 [15%]
Ekstremalne sporty wodne
liczba głosów: 71 [13%]
[więcej...]
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Schroniska

Jestem (byłem) zdania, że namiot w Pirenejach nie jest niezbędny - a to za sprawą bardzo rozbudowanej bazy noclegowej oraz raczej przyjaznych warunków atmosferycznych i klimatycznych (oczywiście w sezonie letnim). Właściwie nadal jestem tego zdania, choć polecam taką opcję tylko wytrwalszym :-)

Schronisk jest bardzo dużo. Znacznie różnią się one między sobą standardem, wielkością, dostępnością oraz tym, czy są darmowe, czy też płatne. Zanim jednak rzeczywiście zdecydujesz się na wariant 'od schroniska do schroniska', warto zapoznać się z poszczególnymi typami schronisk.

* Ponieważ moje własne spostrzeżenia odnośnie schronisk nie do końca pokrywają się z opisami literatury oraz innych osób, prezentuję zarówno moje spojrzenie na temat, jak również to, co mówią inne źródła. Wszystko postaram się zweryfikować podczas wyprawy 2002.

Różności, różności...

Wszystkie istniejące schroniska postanowiłem podzielić na pięć kategorii (z punktu widzenia standardu oraz pewnych wspólnych cech... hm... powiedzmy architektonicznych :-). I tak, od najmniej do najbardziej komfortowych, są to: chatki pasterskie układane z kamienia, murowane chaty pasterskie, murowane schroniska darmowe, wysokogórskie schroniska (schrony), schroniska płatne.

Chaty z kamienia

Tego typu schronisk jest bardzo dużo. W przeciętnym domku może się zmieścić 3-5 osób. Nie wszystkie chaty są utrzymane w dobrym stanie, ale większość zapewnia schronienie przed deszczem i wiatrem. Musimy się jednak przyzwyczaić do towarzystwa wielu stworzeń, które wydają się być dużo mniej przyjemne niż nasze szczypawki. Musimy się też liczyć ze spaniem na ziemi, a w najlepszym razie na brudnych kamieniach lub deskach.

Murowane chaty pasterskie

Ten typ schroniska doskonale ochroni nas przed każdą pogodą, nie jest jednak zbyt popularny. Chaty tego typu są najczęściej puste w środku, nie zapewniają wysokiego standardu. Od biedy pomieszczą nawet najliczniejszą grupę, optymalnie około 10 osób.

Murowane schroniska darmowe

To chyba najbardziej nietypowy, a zarazem najbardziej przyjemny rodzaj schroniska, bardzo rozpowszechniony w Andorze (gdzie wszystkie prócz jednego są tego typu). Są to murowane domki różnych gabarytów (dla 4 do 100 osób!), wyposażone w prycze do spania, stoły, siedzenia, podstawowe naczynia, butelki, kominek, koce. Przyjemnie zaskakuje zapas opału, znaleźć też można konserwy lub inną żywność. Schroniska te oferują nie tylko bezpieczny i wygodny nocleg, ale prawie gwarantowane towarzystwo innych turystów.

UWAGA! Standard tego typu schronisk oraz murowanych chat pasterskich pozostaje wysoki tylko wtedy, gdy nie dochodzi do nich żadna szosa. W przeciwnym razie takie schronisko może przypominać domek w lesie z ostatnich kadrów "Blair Witch Project" - bez okien, ścian, zarośla... brrr!

Wysokogórskie schroniska (schrony)

Schroniska te mogą być znane z wielu innych pasm górskich, chociażby z Alp. Są to specjalnie skonstruowane, położone na szczytach małych wzniesień metalowe konstrukcje przypominające baraki. W środku znajdujemy wygodne miejsca leżące (10-20 osób) przypominające system kuszetek, oraz część jadalną. Wiele z nich wyposażonych jest w urządzenie do wzywania pomocy, apteczkę i sprzęt ratunkowy (nieraz ukryte pod dachem). Schrony te gwarantują bezpieczny i wygodny nocleg (chociaż w nocy może zrobić się bardzo duszno), stanowią też, w większości przypadków, doskonałe bazy dla jednodniowych wypadów na pobliskie szczyty.

UWAGA! Dobrym zwyczajem jest pozostawianie w darmowych schroniskach (wszystkich czterech typach wspomnianych powyżej) nie psującej się za szybko żywności (makaron, konserwy, słodycze) czy uniwersalnych leków (aspiryna, maści rozgrzewające), których mamy w nadmiarze. Jeżeli korzystamy z nazbieranego wcześniej przez kogoś opału, to powinniśmy uzupełnić skład następnego dnia (o ile warunki pogodowe pozwalają na to). Pozostawiajmy też schroniska w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Albo w lepszym!

Schroniska płatne

Schroniska płatne w Pirenejach po części przypominają schroniska tatrzańskie. Pozostałe to albo prawdziwe hotele górskie, albo wręcz przeciwnie - płatne odpowiedniki darmowych schronisk murowanych. Posiadają jednak wtedy lepsze zaplecze kuchenne.

Lokalne oznaczenia

Zaproponowany przeze mnie podział nie do końca odzwierciedla najczęściej spotykane klasyfikacje pirenejskich schronisk. Na miejscu można się spotkać z trzema nazwami: gites d'etape, refuges, cabanes. Jest to podział, który skupia się nie tyle na standardzie poszczególnych schronisk, co na ich umiejscowieniu i funkcji (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi). Prawdę mówiąc, w tej materii ciężko się doszukać jakichkolwiek prawidłowości. Poniższe informacje zaczerpnąłem z przewodników, map i informatorów.

Gites d'etape

Schroniska rozmieszczone wzdłuż najbardziej uczęszczanych szlaków w taki sposób, że wyznaczają początek i koniec kolejnych dni marszu. Różnią się między sobą standardem, zazwyczaj płatne w ciągu lata. Większość z nich powinna posiadać zaplecze kuchenne, choćby najskromniejsze. Choć nie są tanie, może się zdarzyć, że nie będzie miejsca. W wielu gites d'etape istnieje możliwość telefonicznej rezerwacji.

Refuges (z obsługą)

Podobnie, jak gites d'etape, rozmieszczone wzdłuż najbardziej uczęszczanych szlaków, jednak w bardziej niedostępnych rejonach. Standardem przypominają te poprzednie, choć ceny mogą być wyższe, co podyktowane jest koniecznością używania helikoptera lub osłów w celu dostarczenia zapasów. Pracownicy są obecni przez większą część lata, czasem podczas Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, w weekendy. Pod ich nieobecność mała część budynków pozostaje otwarta dla przechodzących turystów.

Refuges (bez obsługi)

Pewna liczba schronisk nie jest obsadzona pracownikami. Są otwarte przez cały rok, oferując schronienie, podstawowe sprzęty, niekiedy zapas żywności, apteczkę. W środku znajdziemy skarbonkę, do której powinniśmy wrzucić opłatę za nocleg - wedle uznania.

Cabanes

Darmowe schroniska, większość których stanowią domki pasterskie. Różnią się bardzo standardem. Może się trafić przytulny domek z kominkiem i zapasami, lub też zupełne przeciwieństwo - ciemna, śmierdząca ruina, nie przypominająca niczym schroniska.

Wymienione typy miejsc noclegowych w bardzo przypadkowy sposób pokrywają się z moimi pięcioma, przedstawionymi wyżej (a już kompletnie stracicie rozeznanie po przeczytaniu mapy!). Ale oczywiście i te, i te wyczerpują ogół pirenejskich noclegowni (z wyłączeniem hoteli i schronisk w miejscowościach). Radzę pytać ludzi na szlaku, czy schronisko do którego zmierzamy w ogóle istnieje, i jaki jest jego standard.

Piotrek Karaś

Nowość w serwisie
"Ręka diabła", czy "Mit o dwóch wielkich matkach", to tylko niektóre z legend pirenejskich, opowiedzianych w serwisie. [więcej...]
Czy wiesz, że...
w Pirenejach praktycznie niemożliwe jest spotkanie z niedźwiedziem - ich liczba nie przekracza obecnie pięciu, które to egzemplarze zostały sprowadzone ze Słowacji w celu odtworzenia gatunku. Dowiedzieliśmy się o tym z Michurem po nieprzespanej nocy, z obawy przed rzekomym trząsącym okolicą misiem :-)
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ