Pireneje ONLINE, Informacje praktyczne, Na szlaku, Żywienie, Paliwo | gaz, palnik, butla gazowa, benzyna, camping gaz, primus, kartusz
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Sonda
Poprzednio zadaliśmy pytanie: Dla jakich dyscyplin lub form aktywności Pireneje nadają się Twoim zdaniem najbardziej?
Turystyka, trekking
liczba głosów: 216 [41%]
Wspinaczka letnia i zimowa
liczba głosów: 91 [17%]
Sporty powietrzne
liczba głosów: 73 [14%]
Rower górski, kolarstwo
liczba głosów: 77 [15%]
Ekstremalne sporty wodne
liczba głosów: 71 [13%]
[więcej...]
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Paliwo

Państwa pirenejskie są wysoce zmotoryzowane i dlatego posiadacze maszynek i palników na paliwa płynne mogą być spokojni. Nie powinno być większych problemów z ich zdobyciem. Jeśli nawet nie na stacjach benzynowych lub w sklepie, to zawsze znajdzie się życzliwy kierowca lub gospodarz, który użyczy nam odrobinę.

Gaz będzie chyba trochę lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem (paliwa zostawmy sobie na bardziej ekstremalne wyprawy), choć od rodzaju systemu palnika, na który się zdecydujemy, może zależeć wiele. Poniżej opisuję każdy z trzech najpopularniejszych systemów i jego dostępność w Pirenejach.

Systemy firmy Campingaz (zakręcane, przebijane)

Dzięki swojej wieloletniej polityce, firma zdominowała europejskie rynki, ale chyba żaden z nich w takim stopniu, jak francuski. Charakterystyczne niebieskie logo, którym od lat opatrzone są wszystkie produkty firmy, znajdujemy w witrynach sklepowych i na stacjach benzynowych najmniejszych francuskich miasteczek. Niebieski kolor sygnalizuje asortyment palników i butli w każdym super-, czy hiper-markecie, lub też małym sklepiku w niejednym schronisku.

Campingaz doskonale wykorzystał fakt, iż konkurencja skupia się na zastosowaniach profesjonalnych (Primus) czy ekstremalnych (Primus, Markill, Coleman), oraz na jej niepowodzeniach. Zawalczył o względy klienteli mniej wymagającej, czy też ekstremalnej: zwolenników różnych form campingu, karawaningu, amatorów rodzinnych wyjazdów w plener, kierowców ciężarówek, przedstawicieli najróżniejszych profesji muszących jeść lub świecić poza domem, wędkarzy, i tak dalej. Rezultat? Butle Campingaz (oba systemy) są dostępne praktycznie wszędzie we Francji: wspomniane markety, sklepy sportowe i górskie, niektóre schroniska górskie i nie tylko górskie, stacje benzynowe i gazownie, sklepy gospodarstwa domowego, sklepy samochodowe, a nawet sklepy RTV. W Hiszpanii i Andorze Campingaz jest również bardzo popularny, choć nie znajdziemy go już w tak wielu miejscach. Ale i tu ułatwienie - w przeciwieństwie do campingów francuskich, prawie każdy camping w Hiszpanii i Andorze ma swój własny sklep, najczęściej zaopatrzony w gaz (bywa, że jeden z dwóch systemów).

Systemy firmy Primus, Coleman, Markill (gwint)

Sytuacja z butlami pasującymi do palników firm takich, jak Coleman, Primus, czy Markill (mówimy tu o systemie samozatykających się zaworów, z gwintem - niektóre z tych firm produkują bowiem butle przebijane, identyczne z tymi produkcji Campingaz'a) ma się prawie dokładnie odwrotnie. Najgorzej wygląda to we Francji, gdzie większość właścicieli sklepów sportowych pozapominała już, co to jest Coleman. Butle te można kupić w dużych centrach handlowych większych miast, w sklepach sieci takich, jak Decathlon, czy InterSport, a także sporadycznie w lokalnych sklepach górskich (na przykład w Gavarnie). I... na tym koniec! Lista miejscowości, gdzie znajdziemy sklepy Decathlon (do 100km od Pirenejów): Pau, Tarbes, Foix, Perpignan, Irun, San Sebastian, Pamplona.

W Andorze sytuacja ma się dużo lepiej, w stolicy butle znajdziemy w każdym większym sklepie sportowym, choć oczywiście nie w schroniskach - te są przecież bezpłatne! W Hiszpanii sytuacja jest nieco lepsza, niż we Francji, bo dobrze zaopatrzonych małych sklepów sportowych jest w samych Pirenejach więcej (na przykład w Bielsa). Parę razy widzieliśmy też butle w sklepikach campingowych lub innych przypadkowych miejscach. W oparciu o te nie planowałbym jednak wyjazdu.

Podsumowanie

Chociaż jestem zwolennikiem systemu Coleman/Primus, na dłuższe piesze wypady w Pireneje polecam Campingaz'a. Z autopsji wiem ile czasu, nerwów i wysiłku, a nawet pieniędzy, mogą kosztować poszukiwania butli, o których nikt nie wie jak wyglądają ani gdzie są do dostania. Tak jest po prostu łatwiej. Nie zabraknie też dobrej nowiny dla użytkowników gazówek. Ponieważ wszystkie najpopularniejsze systemy butli gazowych produkowane są we Francji, ich ceny tam są zdecydowanie niższe, niż u nas, czy na przykład w Niemczech. Butle 250 gramowe kosztują nawet € 3.00 (Campingaz) i € 3.60 (Coleman/Primus), i odpowiednio € 4.20 i € 5.00 za butle półkilowe. Średnie ceny spotykane w kraju, to odpowiednio € 5.50 za małe, i € 8.00 za duże butle obu firm.

Piotrek Karaś

Nowość w serwisie
Ciekawostka! Fantastycznie wykonana mapa Pirenejów z 1896 roku w wysokiej rozdzielczości. [więcej...]
Czy wiesz, że...
w Pirenejach praktycznie niemożliwe jest spotkanie z niedźwiedziem - ich liczba nie przekracza obecnie pięciu, które to egzemplarze zostały sprowadzone ze Słowacji w celu odtworzenia gatunku. Dowiedzieliśmy się o tym z Michurem po nieprzespanej nocy, z obawy przed rzekomym trząsącym okolicą misiem :-)
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ