Pireneje ONLINE, Informacje praktyczne, Na szlaku, Żywienie, Woda | picie, pitna woda, szukanie wody, czysta woda, herbata
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Woda

Jak ważną sprawą w górach jest czysta, świeża woda - wyjaśniać chyba nie potrzeba. Część francuska Pirenejów jest obfita w źródła i potoki, jeziora i wodospady, woda z większości których jest krystalicznie czysta i nadaje się do picia. Wysunięte daleko na południe regiony Pirenejów hiszpańskich są trochę bardziej suche, część rzek jest wyschnięta, a wody trzeba od czasu do czasu szukać. Oczywiście, także w najwyższych partiach gór wody jest mniej, lub nie ma jej wcale. Jednak nawet w najgorszym wypadku natrafia się przynajmniej na kilka źródełek dziennie.

Przez blisko miesiąc czasu piliśmy w Pirenejach nie przegotowaną wodę, nie mając absolutnie żadnych problemów żołądkowych. Nie można jednak wykluczyć obecności w wodzie różnych glonów, które takowe problemy mogą spowodować.

Raz na jakiś czas będziemy musieli znaleźć wodę w niższych partiach gór, szczególnie podczas wypadów po żywność. Nie warto wtedy ryzykować czerpania ze strumieni przepływających przez wsie lub miasteczka. Woda we Francji, Hiszpanii i Andorze nie jest droga, choć w malutkich wsiach, w pobliżu atrakcji turystycznych, lub w małych barach w większych miastach, może osiągać cenę 3 do 5 złotych za 1,5L, a rekord to ponad 10 złotych w Andorze za podobną pojemność. W supermarketach zapłacimy zaś tylko 50 groszy za butelkę półtoralitrową!

Używaj map. Posiadacze map w skali 1:25000 w ogóle nie powinni mieć problemów.
Zawsze sprawdzaj skąd płynie woda, którą zamierzasz spożyć (znów przydatna jest dobra mapa); jeżeli spływa bezpośrednio z terenów bardzo trudno dostępnych lub bardzo wysokich, to możesz śmiało pić, jeżeli jednak istnieje prawdopodobieństwo, że z terenów, gdzie mogą wypasać się zwierzęta, to koniecznie ją uzdatnij, lub poszukaj nowego źródła. Owce spotyka się nawet powyżej 2000 m n.p.m.!
Jeżeli nie jesteś pewien czy woda nadaje się do picia - uzdatnij ją mimo wszystko.
Nie pij wody, która spływa z rejonów, gdzie znajdują się osady ludzkie. W Pirenejach część gospodarstw wciąż wypuszcza ścieki wprost do strumieni.
Istnieją dwa podstawowe sposoby uzdatniania wody. Można ją zagotować (minimum 5 minut potrzeba dla zabicia wszystkich niepożądanych żyjątek). Można też posłużyć się specjalnymi tabletkami lub płynami.
Obserwuj ile wody potrzebujesz podczas dnia, przy jakiej pogodzie i na jakich wysokościach. Temperatura w dolinach w południe nierzadko sięga 35'C. Podczas intensywnego wysiłku wypija się wtedy nawet 6 litrów płynów. I odwrotnie, czasami niepotrzebnie dźwiga się kilka litrów. Po kilku dniach powinieneś wiedzieć, ile wody musisz nosić na plecach.
Zawsze zrób zapas wody podczas rozbijania obozu lub nocowania w schronisku. Jeżeli przyjdzie burza, to zewsząd będzie płynęło błoto, a to może chwilę potrwać. Dobrym rozwiązaniem jest 10 litrowy worek na wodę (Ortlieb), który napełnia się podczas każdego obozu.
Delektuj się - woda w Pirenejach jest pyszna!

Piotrek Karaś

Nowość w serwisie
"Ręka diabła", czy "Mit o dwóch wielkich matkach", to tylko niektóre z legend pirenejskich, opowiedzianych w serwisie. [więcej...]
Czy wiesz, że...
pierwszą osobą, która pokonała grań pirenejską od Atlantyku po Morze Śródziemne był Frederic Parrot. W 1817 roku pokonał pokonał trasę w ciągu 53 dni, wytyczając szlak znany dziś jako HRP (ang. High Level Route).
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ