Pireneje ONLINE, Informacje praktyczne, Pzygotowania, Mapy | mapa, skala, mapnik, maps, orientacja, najlepsze mapy, mapy pirenejów
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Sonda
Poprzednio zadaliśmy pytanie: Dla jakich dyscyplin lub form aktywności Pireneje nadają się Twoim zdaniem najbardziej?
Turystyka, trekking
liczba głosów: 216 [41%]
Wspinaczka letnia i zimowa
liczba głosów: 91 [17%]
Sporty powietrzne
liczba głosów: 73 [14%]
Rower górski, kolarstwo
liczba głosów: 77 [15%]
Ekstremalne sporty wodne
liczba głosów: 71 [13%]
[więcej...]
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Mapy

Mapy Pirenejów można kupić w większości księgarni, sklepików lub kiosków z prasą, straganów i na niektórych stacjach benzynowych. Rodzajów map jest bardzo dużo. Zakładając, że interesują nas wyłącznie góry, odrzucamy wszystkie pozycje typowo turystyczne, samochodowe i o skali mniejszej niż 1:50000. W rezultacie pozostaje nam kilka serii. Dwie najciekawsze, to:

skala 1:50000
skala 1:25000
obie wydane przez Institut Geographique National (IGN) lub Institut Cartografic de Catalunya. Pierwszą polecam długodystansowcom, którzy zechcą przejść dystans od oceanu do morza. Wystarczy do tego 8-10 arkuszy. Cała seria składa się obecnie z ponad 20 części.
Drugą serię polecam wszystkim tym, którzy pragną krążyć w kółko, zdobywać masywy czy szczyty, ewentualnie zejść ze szlaku od czasu do czasu. Mapy Pirenejów w skali 1:25000, to naprawdę skarb. Niestety, do przejścia całości pasma potrzeba co najmniej 18 arkuszy.

Inne skale

Istnieją oczywiście mapy w skalach takich, jak 1:100000, czy 1:400000. Pierwsza seria, to alternatywa dla tych, którzy na prawdę muszą oszczędzać. Zaledwie 4 arkusze map w tej skali pokrywa całość grani Pirenejów. Są na nich naniesione główne szlaki (GR10, GR11 itd.), ale ich dokładność pozostawia wiele do życzenia - polecam tylko zaawansowanym użytkownikom map.
Mapa w skali 1:400000, prezentująca całe pasmo, to już mapa czysto poglądowa, o dużym stopniu generalizacji. W żadnym wypadku nie pokaże nam ona drogi do schroniska, czy na szczyt, ale zwolennikom błądzenia powinna się spodobać. Niezła jako pamiątka.

Ceny map

Mapy Pirenejów nie są tanie. Jeden arkusz kosztuje we Francji około € 9.00 - € 10.00 (w Polsce, w lepszych firmach kartograficznych i sklepach górskich od PLN 40.00 do PLN 70.00). Cała seria w skali 1:50000 składa się obecnie z ponad 20 arkuszy. Nie muszę chyba liczyć ile kosztuje cała seria w skali 1:25000 (co najmniej 60 arkuszy). Każdy, kto chodził po Tatrach z mapą w skali 1:50000 wie, że to nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Nie ma co się oszukiwać - opcja 1:25000 jest w przypadku Pirenejów dużo, dużo lepsza (również jakościowo), ale i dużo, dużo droższa. Tak czy inaczej, należy się przygotować na wydatek rzędu PLN 200.00 - PLN 500.00 (i nie zapomnieć o dobrym mapniku).

Aktualność map

Problemem jest aktualność niektórych map. Nam udało się NIE sprawdzić daty druku map, które kupiliśmy w nadmorskiej miejscowości, i w rezultacie dysponujemy mapami starszymi, niż 10 lat! Każda z nich różni się lekko od pozostałych nie tylko sposobem wykonania i kolorystyką, ale nawet interpretacją tych samych oznaczeń. Każda pokazuje pojedyncze szlaki, które na innych rocznikach na przykład nie istnieją... Co więcej, w Andorze udało nam się znaleźć w ogromnym sklepie sportowym mapy z 1976 roku!!! Niestety, nowsze arkusze, szczególnie w przypadku serii o skali 1:50000, nie pojawią się najpewniej do czasu wyczerpania wszystkich zapasów. Inne propozycje Wszyscy ci, którzy wybierają się do Andory, powinni zaopatrzyć się na miejscu w mapę pod tytułem "Mapa de Refugis i Grans Recorreguts o Andorra" (informacje turystyczne, niegdyś za darmo, od 2002 roku za € 1.50). Ta poglądowa mapa zawiera informacje o szlakach turystycznych oraz wszystkich schroniskach górskich (z wyjątkiem jednego - darmowych), ich zdjęcia i liczbę miejsc noclegowych.

Niespodzianka!

Udało mi się nabyć mapę Pirenejów rzekomo stworzoną (czy też nawet wydrukowaną) w 1896 roku! Mapa nie ma raczej wielkiej wartości historycznej, nie stanowi też kąska dla poszukiwaczy darmowych map Pirenejów. Postanowiłem zatem updostępnić ją w celach edukacyjno-poznawczych. Uwaga - rozmiar pliku to 1355230 bajtów.

Piotrek Karaś

Nowość w serwisie
Relacja i zdjęcia z wyprawy Kamila i Marcina w 2004 roku. [więcej...]
Czy wiesz, że...
w Pirenejach praktycznie niemożliwe jest spotkanie z niedźwiedziem - ich liczba nie przekracza obecnie pięciu, które to egzemplarze zostały sprowadzone ze Słowacji w celu odtworzenia gatunku. Dowiedzieliśmy się o tym z Michurem po nieprzespanej nocy, z obawy przed rzekomym trząsącym okolicą misiem :-)
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ