Pireneje ONLINE, Relacje z wypraw, David de Rosier 2001, Poradnik | Porady, porady dla każdego, porady praktyczne, info praktyczne, autobusy, biwakowanie, języki, szpej, telefonia komórkowa, woda
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Poradnik

Autobusy (Hiszpania)
Ten dziwaczny temat w poradniku bierze się stąd, że Hiszpanie nie znają "instytucji" przystanku autobusowego. Dlatego też poruszanie się po kraju autobusami wymaga wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu, skąd autobusy w interesujących nas kierunkach odjeżdżają. Ciężko znaleźć też jakieś rozkłady jazdy. Na ogół dobrze poinformowani są właściciele campingów. Bilety najczęściej kupuje się bezpośrednio u kierowcy.

Na trasie pierenejskiej standardową trasą jest Torla - Benesaque. Mimo że odlogłość między tymi miasteczkami (w linii prostej) nie jest duża, trzeba sobie zarezerwować większą część dnia na tę podróż. Z Torli trzeba dostać się do Barbastro (najczęściej z przesiadką w Ainsie) i dopiero stąd można złapać bezpośredni autobus do Benesaque. W Torli autobus zatrzymuje się naprzeciwko dużego parkingu samochodowego, przy głównej trasie, prawie w centrum miasta. W Ainsie autobusy do Barbastro stają mniej więcej naprzeciwko baru Piereneyos (nie jestem pewien pisowni). W barze tym należy kupić bilety. W Barbastro jest duży dworzec autobusowy z kasą biletową. Z Benesaque autobusy odjeżdżają z dużego parkingu/placu, niedaleko supermarektu.

Chcąc wydostać się z Pirenejów w dalsze części Hiszpanii trzeba dostać się do Barbastro - dużego węzła komunikacyjnego. Stąd odjeżdząją np. bezpośrednie autobusy do Barcelony. Bilety nie są tanie, jednak podróżowanie po kraju autobusem i tak wychodzi korzystniej niż koleją. Na przejazdy autobusowe nie ma zniżek na legitymacje Euro<26 i inne.

Biwakowanie w górach
Jest legalne poza parkami narodowymi (tutaj jest jednak wiele, niestety drogich, schronisk) i powyżej wysokości 2100 m npm. Chyba istnieje jeszcze ograniczenie czasowe, że w godzinach od 19 do 7 ale nie jestem pewien, czy nie dotyczy to tylko Pirenejów francuskich. Zresztą... patrząc na niewielką ilość ludzi spotykanych w Pirenejach nie sądzę by ktoś to egzekwował, a przede wszystkim, sprawdzał. W Pirenejach czasami można spotkać bezpłatne schrony (cabany), jednak nie mieszczą one zbyt wiele osób, a poza tym podobo zdaża się, że są one zajmowane przez pasterzy. Nie wszystkie zaznaczone na mapach cabany są zachowane w całości. Ich konstrukcja też jest bardzo zróżnicowana - czasem są to murowane domki a czasem drewniane, częściowo odsłonięte wiaty.

Języki
Język angielski nie jest powszechnie znany i właściwie tylko w większych miastach, najlepiej na wybrzeżu, można się w nim bez większych problemów porozumieć. W górach i miasteczkach obowiązującymi językami są hiszpański i francuski. Ludzie jednak na ogół są cierpliwi i dogadanie się w uniwersalnym języku migowym nie powinno sprawiać problemów.

Pieniądze
Ten punkt ma raczej znaczenie historyczne, bowiem obecnie w Hiszpanii używa się Euro, jednak jeszcze do niedawna walutą tego kraju była peseta. Ciekawskim przedstawiam banknot, którego wartość można było przeliczyć w 2001 roku na około 5 dolarów. Już wtedy w większości sklepów ceny były podawane zarówno w pesetach jak i w euro, mimo że ta druga waluta fizycznie jeszcze nie istniała.

Szpej
Do letniej włóczęgi po Pirenejach nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt górski. Jedynie wejście na Pico de Aneto przez lodowiec Glacier de Aneto wymagać będzie raków. Czytałem o przejściu tej drogi bez raków, jednak osobiście odradzam takie rozwiązanie (to już lepiej wybrać inny wariant wejścia na szczyt). Glacier de la Breche pod przełęczą Breche de Roland można przejść bez problemu w butach, pomagając sobie kijkami, choć spotyka się tu sporo osób przynajmniej z czekanami. Możliwe, że raki będa potrzebne na lodowcu pod Monte Perdido, jednak nie byłem tam, więc nie wiem jak to wygląda.

Jeżeli chodzi o wyposażenie turystyczne, to warto mieć ze sobą ciepły śpiwór, najlepiej o ekstremum przynajmniej kilka stopni poniżej zera, ponieważ noce są zimne i możliwe są nawet lekkie przymrozki. Z ważniejszych ciuchów cienszy polar (bardzo przydatny przed i po zachodzie słońca) i kombinezon na wiatr i deszcz powinny wystarczyć. Nięzbędna okaże się też ochrona głowy przed słońcem. Amatorom bardzo wczesnych wyjść wybierającym się na wyższe szczyty polecam wziąć rękawiczki. No i oczywiście kije trekingowe.

Ze względu na nie zawsze oczywisty przebieg szlaków warto jest mięc ze sobą kompas i wysokościomierz (ten okazał się szczególnie przydatny) do łatwieszego konsultowania swojego położenia z mapą.

Telefonia komórkowa
W górach nie było większych kłopotów z zasięgiem, z wyjątkiem głębokich dolin otoczonych szczytami. Największe trudności mieliśmy w rejonie Pico de Aneto. W miejscowościach, zarówno po stronie francuskiej jak i hiszpańskiej, nigdy nie było jakichkolwiek problemów z zasięgiem.

Woda
Sieć wodna w Pirenejach jest dość rozległa, jednak czasem odległości między kolejnymi strumykami są znaczne, dlatego bezpieczniej jest nosić ze sobą większy zapas wody. Nie powinno być jednak kłopotów ze znaleziemiem wody rzadziej niż raz na dobę. Ze znanej mi trasy z pewnością warto zaopatrzyć się w większy zapas płynów przy przechodzeniu Kanionu Ordessy górą. W ostateczności można zbierać kapiącą w niektórych miejscach wodę ze skał.

Woda robi wrażenie czystej. Nie gotowaliśmy jej i nie odkażaliśmy chemicznie i żyjemy, jeśli to może być jakimś dowodem :-)

David de Rosier

Materiały pochodzą ze strony http://www.bezdroza.org.
Zobacz galerię zdjęć ilustrującą wyprawę.
Wszystkie materiały umieszczono w serwisie za zgodą autora.

Nowość w serwisie
Możliwość przeglądania archiwum sond serwisu. [więcej...]
Czy wiesz, że...
Pireneje skrywają kilkaset, jeżeli nie tysięcy schronisk. Wiele z nich, to schroniska darmowe, zarówno chaty pasterskie, jak i specjalnie przygotowane dla turystów budynki. Są także wysokogórskie "puszki", opuszczone wsie, kamienne chaty. Pod względem noclegów to najtańsze góry w Europie.
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ