Pireneje ONLINE, Relacje z wypraw, Transpirenejka 2003 | Krzysztof Benedyczak, Transpirenejka, transpirenejka 2003, wyprawa 2003, opis, szczyty
Pireneje ONLINE
mapa serwisu
kontakt
FAQ
Sonda
Poprzednio zadaliśmy pytanie: Dla jakich dyscyplin lub form aktywności Pireneje nadają się Twoim zdaniem najbardziej?
Turystyka, trekking
liczba głosów: 216 [41%]
Wspinaczka letnia i zimowa
liczba głosów: 91 [17%]
Sporty powietrzne
liczba głosów: 73 [14%]
Rower górski, kolarstwo
liczba głosów: 77 [15%]
Ekstremalne sporty wodne
liczba głosów: 71 [13%]
[więcej...]
Pireneje w sieci
Znajdź najciekawsze strony internetowe poświęcone Pirenejom, zobacz jakie informacje można tam znaleźć, w jakim języku, i czy w ogóle warto tam zaglądać. [więcej...]
Transpirenejka 2003

Zwana po hiszpańsku Transpirenaica była moim marzeniem począwszy od 1999 kiedy to wraz z kolegami wybrałem się po raz pierwszy do Hiszpanii, głównie w celu podreptania po Pirenejach.

Transpirenejka nie jest konkretnym szlakiem - to raczej idea przejścia całego pasma Pirenejów rozciągającego się od Zatoki Biskajskiej po Morze Śródziemne. Pierwsze (udokumentowane) przejście trasy przypisuje się Fredericowi Parrot w 1817. Zajęło ono francuskiemu pionierowi 53 dni.

Podczas mojego pierwszego kontaktu z Pirenejami mogłem zasmakować piękna i różnorodności Pirenejów. Widzieliśmy Pic du Midi d'Ossau, wąwóz Ordessy i zdobyliśmy Monte Perdido. Relacja z tej wycieczki dostępna jest pod tym adresem.

Po wielu latach latem 2003 korzystając z ostatnich regularnych wakacji po IV roku studiów wybrałem się na samotny treking. Zgodnie z hasłem, że na wschodzie musi być jakaś cywilizacja szedłem od Atlantyku w kierunku wschodzącego Słońca. Po 42 dniach dotarłem do Portbou. Było warto.

Szlaki
Frederic Parrot ustanowił pierwszy i przez długi czas jedyny szlak - obecne GR 10. Przebiega on całkowicie we Francji, stara nie zapuszczać w wysokie góry. Jest on przez to i z racji wieku mocno ucywilizowany - wiele przewodników, baza noclegowa i zaopatrzenie jest dostępne na każdym odcinku.

Wszystkie te niedogodności możemy obejść kierując swe kroki na powstałą prawie równo 150 lat później drogę Georgesa Verona. Biegnie ona z dala od wszelkich śladów cywilizacji, omija znaczone szlaki a często nawet ścieżki. Dodatkowo prowadzi blisko granicy, wysokimi graniami blisko najwyższych szczytów Pirenejów. Szlak ten nosi nazwę HRP - Wysokiej Drogi Pirenejów.

Najmłodsza z tras to GR 11. Jest to hiszpański bliźniak GR 10. Różnice są jednak znaczne - GR 11 zapuszcza się w mało cywilizowane rejony, jest generalnie bardziej dzika i posiada gorszą infrastrukturę. Można ją przedstawić jako kompromis pomiędzy GR 10 a HRP.

Moja trasa
Planując swoją drogę uwzględniałem wiele czynników.

Finanse - Hiszpania jest nieco tańsza od Francji, planowanie trasy było też uzależnione od kosztu map - nie mogłem sobie pozwolić na komplet kartografii Pirenejów.
Wspomnienia - Miejsca, które wcześniej odwiedziłem chciałem raczej pominąć by zobaczyć Nowe
Wspomnienia - Niektóre miejsca, które widziałem chciałem odwiedzić raz jeszcze
Zachłanność - Chciałem wybrać co najlepsze z pasma
Przezorność - Idąc samemu nie chciałem zbyt mocno uprawdopodobnić jakiegoś niezbyt szczęśliwego wypadku.

Efektem powyższych rozważań była hybryda HRP i GR 11 z lekką przewagą GR 11 pod względem proporcji. W trakcie marszu trochę się to pozmieniało dzięki czemu zahaczyłem o GR 10 i nieco zwiększyłem w stosunku do pierwotnie planowanej ilość HRP. Obecnie na pewno ułożyłbym tą trasę znacznie lepiej ale niczego nie żałuję. Było to z resztą podstawowe założenie ponieważ wiedziałem, że nie uda mi się zobaczyć i zdobyć wszystkiego.

...i było fantastycznie ...

Krzysztof Benedyczak

Materiały pochodzą ze strony http://sinus.internetdsl.pl/golbi/pireneje/.
Zobacz galerię zdjęć ilustrującą wyprawę.
Wszystkie materiały umieszczono w serwisie za zgodą autora.

Nowość w serwisie
Relacja i zdjęcia z wyprawy Kamila i Marcina w 2004 roku. [więcej...]
Czy wiesz, że...
w Pirenejach praktycznie niemożliwe jest spotkanie z niedźwiedziem - ich liczba nie przekracza obecnie pięciu, które to egzemplarze zostały sprowadzone ze Słowacji w celu odtworzenia gatunku. Dowiedzieliśmy się o tym z Michurem po nieprzespanej nocy, z obawy przed rzekomym trząsącym okolicą misiem :-)
Galeria zdjęć
Obejrzyj zdjęcia z wypraw w Pireneje (895 zdjęć). Wymagany zainstalowany plug-in Flash Player 6.0. [zobacz...]
Newsletter
Jeżeli chciał(a)byś otrzymywać informacje o ważnych wydarzeniach dotyczących Pirenejów lub naszego serwisu, skorzystaj z naszego newsletter'a. [więcej...]
Internet
Strona zgodna ze standartami::
Valid HTML 4.01!   Valid CSS!
Zalecana przeglądarka::
Get Firefox!
Copyright © 2001-2018 grupaSELF.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Software House | Multimedia | Wystąp z kościoła | Wczasy nad morzem
Mapa serwisu | Kontakt | FAQ